Wizyta u stomatologa wielu dorosłych napawa lękiem. Obawy te często przenoszone są na najmłodszych, którym często podczas pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym towarzyszy niepewność i strach, zamiast właściwej dzieciom ciekawości.
Oto kilka rad, które pomogą Państwu przekonać malucha do wizyty i leczenia zębów:
1. Nie unikaj dentysty!
Nie czekaj z wizytą u dentysty, aż u dziecka zaczną się problemy z mleczakami. Przyjdź na wizytę, kiedy mały pacjent ma 2 latka. Zwykła wizyta adaptacyjna, przegląd, który nie wiąże się z bólem wykształci u niego pozytywne skojarzenia związane z wizytą u dentysty. Kiedy ząb już boli – prawdopodobnie będzie bolał również podczas leczenia lub przy podawaniu znieczulenia!
2. Zabawa i nawyki
Pozytywne nawyki powinno się budować już przed wizytą u dentysty. Dziecko powinno być przyzwyczajone do tego, że rodzic ogląda jego zęby, czyści je, a nawet nitkuje- wtedy te same zabiegi nie będą czymś nowym na wizycie. Warto wydłużyć czas domowych zabiegów higienicznych nawet do 3-5 minut, dzięki temu dziecko przyzwyczai się i na fotelu będzie spokojniejsze.
Do zabawy warto dołączyć wspólne mycie zębów z rodzicami, pokazać dziecku jak prawidłowo myć zęby, jak je płukać.
3. Słowa też są ważne!
Pamiętaj, aby przed wizytą u stomatologa unikać słów ,,Ból” „Badanie”, „Zastrzyk”, które przez dziecko są kojarzone z nieprzyjemnymi doznaniami. Nie uspokajaj również go na siłę, to przyniesie odwrotny skutek. Unikaj stwierdzeń „Nie będzie bolało”, „Pani dentystka nic Ci nie zrobi”, itd. Dla dziecka jest to sygnał, że JEST się czego bać.
4. Nie dziel się z dzieckiem własnymi przeżyciami]
Zrezygnuj z opowiadania swojemu maluchowi o Twoich doświadczeniach u dentysty, szczególnie jeśli są niemiłe. Dziecko nie może słuchać o bolesnym wyrywaniu zębów i nieudanych wizytach w gabinecie.
5. Przyjdź na wizytę adaptacyjną
Jeśli zdecydujesz się na wizytę u dentysty dopiero gdy dziecko będzie musiało się na nią udać w związku z bólem lub urazem, możesz spowodować, że będzie miało nieprzyjemne skojarzenia z gabinetem i będzie go unikało. Na wizycie adaptacyjnej dziecko poznaje gabinet i narzędzia, siada na fotelu oraz uczy się jak dbać o zęby. Dziecko potrzebuje oswojenia z nową sytuacją, bezpiecznie czuje się w otoczeniu, gdzie dokładnie wie, co je czeka.
6. Na wizycie
Na wizycie adaptacyjnej rodzic powinien wejść z dzieckiem do gabinetu, nie powinien jednak podchodzić od razu do fotela i wchodzić w rolę dentysty. Prosimy rodziców, żeby usiedli przy biurku i pozostawili przez chwilę dziecko naszej opiece. Kiedy rodzic przyjmuje postawą „ochrony dziecka”, trzyma za rękę i nie pozwala dojść lekarzowi do słowa, pociecha wyczuwa, że jest coś przed czym powinna być chroniona, co wywołuje lęk.
Oczywiście, niektóre dzieci boją się bardziej od innych. Dlatego jeśli po 2 wizytach adaptacyjnych dziecko nadal się boi, zachęcamy, żeby przyszło z kimś dorosłym z rodziny – chętnie pokażemy jak wszystko wygląda z boku, zrobimy zdjęcia kamerą wewnątrzustną, żeby dziecko mogło zobaczyć wszystko, co robimy, zapytać i powoli przezwyciężyć lęk.
7. Nagroda za grzeczne zachowanie
Powinna być wręczona po wizycie. Obiecywanie nagrody przed wizytą sugeruje dziecku, że wizyta jest aż tak nieprzyjemna, że potrzebuje dostać „łapówkę” od rodziców.
Dobrym sposobem na utrwalenie przyjemnych skojarzeń z gabinetem stomatologicznym jest niespodzianka po wizycie np. wspólne lody w ramach nagrody. Dziecko widzi, że wizyta jest czymś naturalnym i nie musi być przekupywane specjalnymi prezentami.