Według statystyk problem nadwrażliwości dotyka ponad 50% Polaków. Nadwrażliwość zębów to nieprzyjemny, przeszywający ból podczas spożywania ciepłych lub zimnych pokarmów.
Najlepszym sposobem na uniknięcie nadwrażliwości jest… profilaktyka. Prawidłowa higiena jamy ustnej jest podstawą w utrzymaniu zdrowych zębów. Zbyt słabe, ale również zbyt intensywne szczotkowanie zębów może być przyczyną ich nadwrażliwości. Najistotniejszą rolę odgrywa technika szczotkowania zębów. Ruch poziomy lub kolisty nie są polecane- właściwym ruchem jest ruch wymiatający- od dziąseł do koron zębów.
Istotnym elementem higieny zębów jest pasta do zębów- osoby cierpiące na nadwrażliwość powinny wybierać pasty o niskim współczynniku ścieralności- często oznaczone jako pasty na nadwrażliwość. Nie należy używać szczoteczki z twardym włosiem. Producenci szczoteczek elektrycznych oferują specjalne główki dla osób z problemem nadwrażliwości, a same szczoteczki wyposażają w bardzo przydatny czujnik nacisku, który zapobiega nadmiernemu „wycieraniu” szkliwa.
Zęby należy szczotkować 2 razy dziennie (jeśli konieczne jest częstsze, wówczas zamiennie zaleca się stosowanie płukanek na nadwrażliwość), nie bezpośrednio, najlepiej po około 30 minutach po posiłku.
W diecie należy ograniczyć kwaśne potrawy i napoje (np. owoce i soki owocowe, czarna kawa lub herbata, wino, cytrusy oraz wszelkie produkty o ostrym smaku, takie jak keczup lub sosy do sałatek),a napoje gazowane wyeliminować całkowicie. Należy płukać jamę ustną tuż po spożyciu kwaśnych pokarmów lub soków, a z myciem zębów wstrzymać się około 60 minut (rozmiękczone szkliwo podczas szczotkowania może ulec jeszcze większym uszkodzeniom)